Naučna tribina prof. dr Veljka Milutinovića, inostranog člana CANU

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti organizuje

N a u č n u   t r i b i n u
na temu

SUPERKOMPJUTERI NA BAZI PROTOKA PODATAKA ZA VELIKE KOLIČINE PODATAKA I VISOKO ITERATIVNE ALGORITME: NOVA PARADIGMA ZA UBRZAVANJE KODA

Predavač: prof. dr Veljko Milutinović, inostrani član CANU

   Rođen je 1951. godine u Beogradu. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu (1975). Magistrirao je (1978) i doktorirao (1982) na istom fakultetu, uporedo sa radom u Institutu ,,Mihajlo Pupin”, gdje je sȃm, za potrebe tadašnje vojne industrije, konstruisao multimikroprocesorski uređaj KT radio-modem na 200 MHz, sa 17 mikroprocesora, koji je po performansama bio superioran u odnosu na tada postojoće uređaje istog tipa u SAD, što je dokumentovano u radu koji je objavljen u časopisu IEEE Transactions on Acoustics, Speech, and Signal Processing.

   Po završenom doktoratu, zaposlio se kao docent na Univerzitetu Purdue (West Lafayette, Indiana, SAD) gdje je bio zaposlen na raznim pozicijama oko 12 godina, do konačnog povratka na Elektrotehnički fakultet (ETF) u Beogradu. Na ETF-u je jedno vrijeme bio šef Katedre za računarsku tehniku, gdje je penzionisan kao redovni profesor 2016. godine. Nakon odlaska u penziju, zaposlio se na Univerzitetu Indijane u Blumingtonu (SAD), s kredencijalima do maja 2024. godine. Počev od 2016. godine, u svakom semestru predaje i na Univerzitetu Purdue, u okviru jednog obaveznog predmeta.

   Dok je bio na Purdueu, za američku vojnu agenciju DARPA razvio je prvi na svijetu mikroprocesor u galijum-arsenidnoj tehnologiji (GaAs), koji je brzinu od 200 MHz dostigao oko deceniju prije komercijalnih mikroprocesora.

   Radeći na ETF-u u Beogradu, u posljednjih 20 godina, davao je doprinos u timu koji je osmislio i napravio DataFlow superkompjuter firme Maxeler (SAD).

   Kao autor ili urednik, izdao je preko 40 knjiga u SAD, a iz njegovih projekata proisteklo je preko 100 radova objavljenih u časopisima na SCI listi. Na bazi svojih naučnih rezultata promovisan je 2018. godine za gostujućeg profesora na Tehničkom univerzitetu u Beču (TUWIEN), 2023. godine za gostujućeg profesora na Tehničkom univerzitetu u Gracu (TUGRAZ), što je doživotni izbor, a počev od 2020. godine i na Univerzitetu u Beogradu.  Izabran je i u najviši rang američkog udruženja IEEE (Fellow of the IEEE) i u najviši rang evropskog udruženja AE (Member of Academia Europaea).

   Za gostujućeg profesora UCG izabran je 2023. godine, a za inostranog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 18. decembra 2018. godine.

   Tribina će se održati u srijedu, 6. decembra 2023. godine, sa početkom u 12 časova, u sali Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Podgorica, Ul. Rista Stijovića 5.

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En